• zrušenie protestu v Bratislave,

  • zoznámenie sa s prvou „múdrou hlavou“ v pozadí ZSS Františkom Mikloškom, kandidátom na prezidenta,

  • celoslovenské stretnutie organizátorov v Banskej Bystrici,

  • klamstvá okolo rozpadu iniciatívy Veľký protikorupčný pochod

  • a prvé zoznámenie s Katarínou Mikovou a Dušanom Ondruškom z mimovládnej organizácie PDCS, ktorí majú veľmi veľa skúseností s podporou „demokratických zmien“ v rôznych častiach sveta.

 

 

2.3.2018 – 1. Protest – Sviečka za Jána a Martinu

 

2.3.2018 bola v Bratislave ohlásená udalosť „Sviečka za Jána a Martinu“. Začali sa pridávať ďalšie mestá na Slovensku. Mňa oslovil kamarát, aby sme rovnakú udalosť zorganizovali aj v Piešťanoch a tak sme začali. V Piešťanoch sa konali protestné zhromaždenia 2.3. – 6.3. – 9.3 – 16.3. a napokon 23.3.2018 a ďalšie. Prvé aj druhé zhromaždenie bolo bez programu, ale popritom sme zbierali podpisu pre „Protikorupčnú petíciu“ za odvolanie vtedajšieho ministra vnútra JUDr. Róberta Kaliňáka a za odvolanie špeciálneho prokurátora JUDr. Dušana Kováčika. Od 9.3. sme už fungovali s programom, rečníkmi, mali sme stan a ozvučenie. Oslovili sme veľa rečníkov a veľa ich prišlo. Ale ešte viacej odmietlo, báli sa. Čo keď…. veď viete, malé mesto, všetci sa tu poznáme. Smer má prsty všade 12.3.2018 som konečne oslovil Táňu Sedlákovú a dostali sme sa do mailing listu. Príloha č.1

Prišli nám linky na vizuály pre letáky a ostatné organizačné veci a pomaly začali chodiť podklady k protestným zhromaždeniam. Uvediem email, k zhromaždeniu konaného dňa 16.3.2018. Prišlo dňa 15.3.2018 o 21:03 hod. Takže rýchlo upraviť program, doladiť rečníkov, postaviť stage a ozvučenie.  Čas beží, ostáva 20 hodín. Čistý mordor. Bratislavský organizátori v ňom píšu:

„Jediným východiskom z tejto situácie, ktoré zatiaľ vidíme sú predčasné voľby a hlavne VYSLOVOVANIE NEDOVERY VLÁDE zajtra na námestiach.“

Príloha č. 2

 

Pozrite si prosím kto je v emaily podpísaní. Sú tam podpísaní Dávid Straka a Martin Bajo? Nie, nie sú. Zapamätajte si to, neskôr to bude dôležité.

 

20.marec 2018 – stretnutie s prezidentom Kiskom

V utorok 20.marca 2018 sa bratislavskí organizátori ZSS stretli s prezidentom Kiskom. Video, zo stretnutia kde pozývajú na piatkový protest:

[videopress UV0jsnFx]

Vida1

https://www.facebook.com/projektn.sk/videos/1840502362705981/

 

Juraj Šeliga v ňom hovorí, prečo bude v piatok ďalšie zhromaždenie, nech nezabúdame na to, prečo bola zavraždená Martina a Ján a že boli publikované zistenia na vládnu stranu Smer z prepojenia na mafiu. Pozýva ľudí na piatkové zhromaždenie v Bratislave, aby sa postavili za slušné Slovensko a rovnako aj v ďalších mestách. S pánom prezidentom sa zhodli na tom, že Slovensko potrebuje obnoviť dôveru vo vládu a ako povedal, že dnes je to na strane politikov, ale my sa nevnímame ako politici. Náš tlak, je tlak občianskej verejnosti, a je legitímnym právom občianskej verejnosti požadovať obnovenie dôvery vo vládu. Od 4. minúty hovorí konkrétne k predčasným voľbám.

“Tie naše požiadavky sú od začiatku dve základné. Vyšetrenie vraždy Jána a Martiny a vyšetrenie všetkých káuz, na ktorých Ján pracoval a potom nová a dôveryhodná vláda. A my sme sledovali, čo všetko sa deje na politickej scéne. Vy všetci ste to videli, ako na nás reagovali a čo robili. Takže potom logicky, keď politici odmietajú ustanoviť takú vládu, ktorej dôverujú občania na uliciach, tak potom logický krok sú predčasné voľby.“

Na ďalšiu otázku či sú nové navrhnuté mená pre nich prijateľné, Šeliga odpovedal „nie“ a Táňa odmietavo pokrútila hlavou. Podľa Šeligu Smer nemôže kontrolovať ministerstvo vnútra a nový človek musí byť absolútny nestraník a tak ďalej. Ale všimnime si, že na otázky predčasných volieb a generálneho štrajku sa už odpovedá tak, že možnosti ako vyjadriť nesúhlas sú viaceré. A nakoniec Karolína Farská prehlási, že nevravíme iba to, že žiadame iba predčasné voľby, ale že alternatíva rekonštrukcie vlády môže byť podľa nich v poriadku s tým, že ak politici príjmu zodpovednosť a vytvoria vládu, ktorá bude dôveryhodná. Poznámka na okraj, všimnite si, že Farská aj Šeliga hovoria rovnaký naučený text.

 

21.marec 2018 – prezident Kiska sa rozhodol vymenovať „novú“ vládu

 Na druhý deň v stredu 21.3.2018 sa prezident Kiska rozhodol vymenovať „novú“ vládu. Vtedy sa toto rozhodnutie odôvodňovalo tak, že právomoc prezidenta nevymenovať vládu sa aktivuje iba vo veľmi výnimočných situáciách, ak je úplne zrejmé, že vo vláde sú osoby nespôsobilé vykonávať funkciu a táto situácia teraz nenastala. Alebo vlastne nastala ale prezident môže odmietnuť vymenovať novú vládu iba raz a druhý krát, aj keď dôvody ostali rovnaké, už nemôže. A od politickej krízy sme sa začali posúvať smerom k ústavnej kríze. A výsledok už poznáme. Ešte mám otázku. Viete kedy sa mu dostala do rúk správa od SIS o napojení štátu na mafiu?

 

22.marec 2018 – zrušenie piatkového protestu v Bratislave

V tento deň zrazu nastal bod zlomu. Bolo štvrtok doobeda, deň pred protestom, keď mi práve zazvonil telefón. Tlačiareň mi oznámila, že nám vytlačili  objednaných 3 500 letákov, ktoré sa museli ešte dnes rozniesť po domácnostiach. O desať minút neskôr dorazil email od Táni Sedlákovej, v ktorom oznámila, že zajtrajší protest v Bratislave nebude!

Príloha č. 3

Všetci organizátori v mestách po celom Slovensku aj v zahraničí boli doslova v šoku. Väčšina sa to dozvedela najprv z médií, alebo im volali novinári a pýtali sa, čo sa deje. Nikto nechápal prečo to Bratislava spravila. A hlavne takto, deň pred protestom. Niektorí ľudia si zobrali dovolenku aby mohli prísť do Bratislavy na protest.

V prílohe emailu bol ďalší dokument ktorý v tej chvíli nikto ani nezaregistroval. Bratislavský organizátori, (ďalej ich budem občas skrátene nazývať šeligovcami), informovali organizátorov v ostatných mestách o svojich ďalších krokoch. Takto spätne s odstupom času daný text naberá celkom inú perspektívu. Šeligovci v ňom bližšie vysvetľujú dôvody, pre ktoré zrušili piatkový protest, uvádzajú, že nechcú podporovať radikalizáciu a nepokoj, a preto sa rozhodli zhromaždenie za slušné Slovensko v Bratislave 23.marca zrušiť. Dávalo Vám to vôbec niekedy zmysel?

Email obsahoval prílohu, a aby sa to lepšie čítalo, uvádzam to ako čistý text.

Príloha č. 4


Informovanie o našich ďalších krokoch:

 Štvrtok 22. Marca

Dostali sme pozvánku na stretnutie od ministra vnútra Druckera aj premíéra Pellegriniho. Zatiaľ sme nereagovali, ale ich pozvanie chceme odmietnuť, kým neuvidíme systémové kroky, ktoré budú viesť k naplneniu našich dvoch požiadaviek – napr. odvolanie Gašpara.

Štvrtok 22. marca – Tlačová konferencia organizátorov Zhromaždení v Bratislave

Sme hrdí na to, čo sme za tri týždne spoločne dosiahli. Pred mesiacom by to bolo nemysliteľné. Zároveň však vidíme, že ďalšie kroky spoločnosť polarizujú a nemyslíme si, že by mali prebiehať na ulici. Nikam neodchádzame, nekončíme, ale chceme zmeniť formu.

Súdiac, podľa atmosféry v Bratislave, sme sa po dlhých diskusiách rozhodli neradikalizovať situáciu a nenechať sa zneužiť opozičnými politikmi pre svoje ciele.

Je pre nás dôležité zachovať si čiste občiansku líniu a v tejto línií aj naďalej pokračovať intenzívnou prácou. Pokiaľ možno v spolupráci s vami na školách, v kultúrnych centrách a v mestách a dedinách po celom Slovensku. Toto je naša dlhodobá vízia.

Vy sami najlepšie rozumiete tomu, ako to vyzerá vo vašich mestách. Nemyslíme si, že situácia všade po Slovensku je rovnaká a máte samozrejme aj slobodu v tom, rozhodnúť o tom, či piatkové zhromaždenie budete alebo nebudete robiť.

Vnímame to takto: Sú chvíle, kedy je potrebné stáť a postaviť sa na ulici za správnu vec a sú chvíle, kedy je potrebné prispieť k zmene iným spôsobom, či formou.

Hovoríme to z občianského hľadiska. Nechceme podporovať radikalizáciu a nepokoj.

Z týchto dôvodov sme sa rozhodli zhromaždenie za slušné Slovensko v Bratislave 23. Marca zrušiť.

Piatok 23. marca – Diskusie o súčasnej situácií a ďalších potrebných praktických krokoch na rôznych miestach

Pripravili sme vyhlásenie organizátorov za slušné Slovensko, ktoré  nájdete na tomto linku:

https://docs.google.com/document/d/1wqB2Qnb9hpTGtO4CSTE9pfHgB5Xi4Nx0vfsqsPeFIMI/edit?usp=sharing

Môžeme ho upravovať.

Úprimne poviem, čo sme zamýšľali – plánovali sme ísť za vami do slovenských miest a prečítať toto vyhlásenie na miestach, kde zhromaždenia budú. Rozhodli sme sa ale zorganizovať jednu verejnú diskusiu, kde budeme transparentné tlmočiť toto naše rozhodnutie verejnosti a kde budeme hovoriť o našich dlhodobých plánoch.

Pondelok 26. marca – spoločné stretnutie organizátorov zhromaždenia v Bratislave  

Štvrtok 29. marca – spoločné stretnutie organizátorov zhromaždení krajských miest

  • Banská Bystrica, Záhrada, 10:00-17:00

  • Facilitácia: Dušan Ondrušek

  • Stretnutia sa zúčastnia max 30 organizátori zhromaždení, prednostne tí, ktorí zhromaždenia organizujú v krajských mestách

  • Krátko po tomto spoločnom stretnutí budú nasledovať spoločné stretnutia organizátorov v krajoch, ktorých sa zúčastnia aj zástupcovia nás.

  • Prosíme vás o navrhnutie bodov, ktorým by ste sa chceli na stretnutí 29. Marca 2017 venovať. Prosím pošlite ich na môj mail t.sedlakova@gmail.com

  • Pred stretnutím Vám pošleme náš návrh obsahu a body, ktoré by sme chceli prebrať, samozrejme ich môžete doplniť.


 

Všimnite si, že na konci tohto listu je oznámenie o plánovanom spoločnom stretnutí organizátorov v Banskej Bystrici.  Facilitovať ho bude istý pán Dušan Ondrušek. Kto sa pohybuje v určitých kruhoch už vie o koho sa jedná. Je to jedna z osôb ktorá bude mať kľúčový vplyv na celé ZSS. Len pripomeniem, že stále sme deň pred zrušeným protestom, ale od tejto chvíle ideme podľa plánu, v ktorom predčasné voľby nemajú miesto a ani nikdy nemali.

Samozrejme, že všetci organizátori boli po prečítaní emailu v šoku a nikto nevenoval pozornosť prílohe a už vôbec nie nejakému Ondrušekovi. Tak isto nikto nevenoval pozornosť odkazu na „spoločné“ vyhlásenie organizátorov za slušné Slovensko, do ktorého ste sa dostali cez odkaz na google dokument, uvedený v prílohe. Keď si ich vyhlásenie prečítate, takto s odstupom času, pochopíte, že celý čas sme to mali pred očami, ale nikto to nevidel.

 


VYHLÁSENIE ORGANIZÁTOROV ZHROMAŽDENÍ ZA SLUŠNÉ SLOVENSKO

V pondelok uplynie mesiac odkedy bol zavraždený novinár Ján Kuciak a archeologička Martina Kušnírová. Prešiel celý mesiac, od vraždy, ktorá nás všetkých bolestne zasiahla. Mesiac, odkedy boli publikované Janove články o možnom prepojení strany Smer na mafiu a korupčné prostredie. Ak má mať táto poprava dvoch slobodných a odvážnych ľudí aspoň nejaký zmysel, musíme byť ďalej slobodní, odvážni a vytrvalí. Všetci musíme vytrvalo stáť za slušným a spravodlivým Slovenskom.

Čo sa nám spoločne podarilo

Za tento čas – tri týždne marca 2018 – sa nám spoločne podarilo postaviť sa za túto neprávosť a spojiť svoje sily. Tisíce ľudí vo všetkých slovenských krajoch aj zahraničí sa zjednotili v jednej myšlienke, ktorou je slušné a spravodlivé Slovensko. Postavili sme sa spoločne za víziu krajiny, v ktorej si ľudia dôverujú jeden druhému, vzájomne si pomáhajú a správajú sa k sebe slušne. Krajinu, v ktorej nie je miesto pre korupciu.

Mnohí ľudia, vrátane nás organizátorov, vo všetkých slovenských krajoch sa začali občiansky angažovať a politiku podrobne sledujeme. Mnohí ľudia v zahraničí si denne pripomínajú, prečo im na Slovensku záleží. Tisícky ľudí v slovenských a svetových mestách aj na vidieku, sú dnes odhodlaní tvoriť Slovensko, pretože máme Slovensko radi a sme naň hrdí.

Sme si istí, že Slovensko je po udalostiach marca 2018 novým Slovenskom – krajinou, ktorá viac ako kedykoľvek predtým túži po právnom štáte, pevnom ukotvení v Európe, ale najmä pravde, spravodlivosti, dôvere a láske. Žijeme v krajine, ktorej ďalej nevládne pán Róbert Fico. V krajine, ktorej ministerstvo vnútra ďalej neriadi minister Róbert Kaliňák. Toto všetko sa stalo vďaka každému jednému z nás.

V akom stave sme dnes

Vláda Petra Pellegriniho nie je to, čo sme požadovali. Uvedomujeme si, že  rekonštrukcia vlády pod jeho vedením, ktorú odobril aj prezident Andrej Kiska je vzdialená od “ideálna”.

Problematické je nielen obsadenie ministerstva vnútra pánom Druckerom, ktorý zatiaľ iba v náznakoch prisľúbil odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara a iné systémové zmeny. Problematické je aj zotrvanie pána Richtera na poste ministerstva sociálnych vecí a rodiny. Toho pána Richtera, ktorý sa hlási k sociálnej demokracií, ale v skutočnosti má za sebou napríklad škandál s Čistým dňom. Problematické je aj netransparentné nakupovanie transportérov pod vedením pána Petra Gajdoša. Pre nás aj našich priateľov z oblasti kultúry je problematické vedenie ministerstva kultúry pod taktovkou Ľubice Laššákovej a ďalších.

Verejnosť na uliciach a námestiach žiadala výraznú zmenu, ale k sebareflexii a výraznej zmene došlo iba v náznakoch.

Sú chvíle, kedy je potrebné stáť a kričať na ulici a sú chvíle, kedy je potrebné prispieť k zmene iným spôsobom. Naše kroky vždy boli a sú premyslené, zodpovedné a vytrvalé. Sú krokmi občianskymi. Sú krokmi, ktoré chceli priniesť Slovensku víziu súdržnosti a jednoty. Nebudeme preto podporovať radikalizáciu a nepokoj. Dôležité pre nás je hýbať sa v rámci občianskych práv a ústavy. Stáť jeden pri druhom.

Neodchádzame a nekončíme

Z tohto dôvodu vyzývame vás občanov Slovenska, aby ste sa neprestávali angažovať a aby tento moment v modernej histórií Slovenska bol novým začiatkom pre intenzívnu prácu na premene celej našej krajiny. Premene školstva, zdravotníctva, premene úradníckych pozícií a v neposlednom rade premene politiky, ktorá musí slúžiť ľuďom a verejným záujmom.

Zhromaždenia za slušné Slovensko nie sú bodkou, sú dvojbodkou. Sme tu a sme pripravení výjsť opäť do ulíc a vyvíjať rôzne formy občianskeho tlaku ak vraždy Jána a Martiny a kauzy, na ktoré poukázal Jano, nebudú dôkladne vyšetrené. Výjsť opäť do ulíc ak nový premiér alebo minister vnútra nepreukážu praktickými krokmi záujem o očistu a dobro tejto krajiny. Budeme v uliciach aj v prípade, keď sa stane neprávosť spojená s akoukoľvek inou politickou stranou.

Sme pripravení na dlhodobú a vytrvalú prácu pre slušné a spravodlivé Slovensko:

Slovensko čaká dlhá cesta za demokraciou a transparentnosťou. Pred nami sú komunálne, neskôr celoštátne voľby. Ohlasujeme preto založenie platformy „Za slušné Slovensko“, ktorej cieľom je podporovať občiansku angažovanosť a spájať ľudí pre vyšší princíp spravodlivého a slušného Slovenska

Vyzývame všetkých občanov, aby sa angažovali za dlhodobú víziu slušného a spravodlivého Slovenska a pripojili sa k nám. Vyzývame všetky učiteľky, sestričky, lekárov, študentov, opatrovateľky, hercov, spisovateľov, podnikateľov a ďalších občanov a občianky, aby sa k našej platforme pripojili a boli pripravený ďalej pracovať na celom území Slovenska na vízií slušného a spravodlivého Slovenska.

Poďme robiť spoločne zmenu zdola!

Nezabudneme na odkaz Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti.


 

Moja odpoveď znela takto:

Dobrý deň Táňa,

rozumieme, ale úprimne, prvá reakcia je sklamanie, nie len naše ale aj ľudí ktorí sa chystajú prísť. Možno takéto rozhodnutie muselo prísť, ale považujem to za veľmi nešťastné oznámiť to deň pred. Ak by toto bolo obsahom piatkového programu, bol by som s tým vnútorne vysporiadaný.

Keď som obnovil akú takú rovnováhu, poslal som jej druhý email:

Dobrý deň Táňa,

Piešťany oficiálne pokračujú. Vysvetlíme ľuďom Vaše stanovisko.

Aj tak nechápem, ak by ste zajtra na zhromaždení vyhlásili takéto stanovisko, ľudia by to pochopili. Podľa mňa to bol nevyhnutný krok, ale nie takýmto spôsobom. Asi ste mali dôvody.

Nevedeli sme to pochopiť, mohli sme to iba akceptovať. V Piešťanoch sme chceli vznik občianskej platformy Za slušné Slovensko oznámiť ľudom osobne. Pripadalo nám to hlúpe oznámiť túto vec cez FB, a hlavne veľa ľudí na námestiach ani žiaden FB nemá. Myslím, že rovnaké rozhodnutie spravili všetky ostatné mestá na Slovensku a asi jediné mesto kde sa protest nekonal bola iba Bratislava. A reakcie zahraničia? Rôzne. Na jednej strane akceptácia niečoho čo sa nedalo pochopiť, na druhej strane určitá nádej, že táto zmena formy nás posunie ďalej. Aj ja som tomu uveril. Všetci sme tomu chceli veriť. Nemali sme inú možnosť ako veriť, alebo?

Príloha č. 42

 

Organizovať protesty popri zamestnaní nie je ľahké. Nemáte moc času. Preto, niekedy medzi polnocou a pól štvrtou ráno vznikol tento text, ktorý čiastočne v takejto podobe zaznel v piatok u nás na tribúne a vykryštalizoval sa v konečnej podobe do tohto článku. Prečítať si ho môžete tu :

https://www.zpiestan.sk/blog/slusnost-zacina-u-kazdeho-z-nas/

Vznik občianskej platformy bola skvelá myšlienka. Osobne som bol touto ideou dojatý. Predstavte si, že sa spojí sila všetkých regiónov Slovenska. A všetci tí roztrúsení jednotlivci vo všetkých mestách, občianske združenia, mimovládne organizácie sa spoja do jednej platformy. Bol by to obrovský ľudský potenciál, ktorý by mal úžasnú silu. A hlavne, potrebovali sme konečne trochu vydýchnuť, preskupiť sily aby sme sa mohli vrátiť, ale už omnoho silnejší. Krásna predstava, no škoda, že to nebola aj predstava šeligovcov.

Reálne sme sa naozaj potrebovali zorganizovať s ostatnými mestami a naplánovať spoločný postup. Dovtedy, celé plánovanie a mediálny výtlak bol sústredený iba v Bratislave na pleciach siedmych ľudí, z ktorých jedna maturovala a druhá mala čoskoro porodiť. Niektoré mestá síce komunikovali na priamo z Bratislavou, ale ako celok sme boli dezorganizovaní. Napriek tomu že 15.marca vznikla uzavretá FB skupina pre organizátorov protestov v mestách, (o ktorej som sa dozvedel až omnoho neskôr) potrebovali sme sa stretnúť. Od šeligovcov chodil hromadný email ako napríklad ten v ktorom oznámili zrušenie protestu. Väčšinou tesne pred protestom prišla tlačová správa z Bratislavy a podľa toho sa narýchlo musela prispôsobiť téma na ostatných zhromaždeniach. Čo sa dalo sme zohnali zadarmo. Stany, aparatúru, letáky, odznaky, transparenty, rečníkov. Ľudia nám pomáhali, zadarmo, alebo aspoň za cenu nákladov. Tieto náklady nám potom Bratislava preplácala z transparentného účtu.

Asi všetci sme v relácií Pod lampou počuli vysvetlenia bratislavských organizátorov na otázky prečo zrušili piatkový protest. Ak chceme počuť „pravdivejšiu“ odpoveď, ešte predtým ako boli pripravené mustre ako odpovedať, pozrite sa na video na rádiu Aktual, ešte zo štvrtka 22.marca 2018

(1.6.2018 rádio Aktual skončilo s vysielaním. Stránka rádia, na ktorej bola stream vysielania aj s archívom, je dnes už nefunkčná. Preto sa k videu na nasledujúcom odkaze už nedostanete. Ak by niekto z bývalého radia Aktual, vedel poslať zmieňované videu, tak ho tu uverejním.)

https://www.facebook.com/radiojazzsk/videos/1001683683331333/

Juraj Šeliga hovorí, že prezident Kiska vymenoval novú ústavnú vládu a my musíme rešpektovať ústavný rámec. Ak by pán prezident odmietol vymenovať vládu malo by pre nás význam ísť do ulíc a ešte tlačiť. A druhý aspekt bol ten, že cítili, že občianska spoločnosť začína byť rozpoltená, že na jednej strane sa objavovali hlasy o predčasných voľbách, opozičný lídri vyhlásili, že začnú zbierať petíciu za predčasné voľby a podobne, a na druhej strane sa začali ozývať hlasy, že nechcú nestabilitu v krajine, alebo niečo také. A ako spolu sedeli, prišli na to, že nebudú robiť ďalšie zhromaždenie, pretože na ťahu je teraz národná rada. Chápe že to bolo nepopulárne rozhodnutie, ale že treba rešpektovať ústavu. Odstúpil Fico a Kaliňák a nová vláda sa zaviazala urobiť systémové kroky. (pardon, ale dokáže toto povedať svojprávny človek?) Podarilo sa im spojiť ľudí celým názorovým spektrom, ale začali to vnímať tak, že začala polarizácia, pretože niektorí chceli predčasné voľby a podobne. Ja som toto video vtedy nevidel, nebol vtedy čas, ale pýtam sa, kto podľa Šeligu vtedy nechcel predčasné voľby? Boli to ľudia na námestiach? Voliči Smeru? Fico? Či múdre hlavy v pozadí ZSS? (K múdrym hlavám sa dostaneme neskôr. Šeliga ich opísal ako poradní orgán ZSS.)

To čo povedal Šeliga mnohí z nás pochopili tak, že keď nebude jedno zhromaždenie v Bratislave, nič sa nedeje. Založí sa občianska platforma ZSS, a okrem toho stále je šanca, že národná rada nevysloví dôveru vláde. Takto dostali šancu, a ak sa nájde niekoľko zodpovedných poslancov, je šanca že vláda naozaj padne. A keď nie, vrátime sa do ulíc. Juraj Šeliga je právnik a zaoberá sa ústavným právom. Je určite natoľko inteligentný aby si vedel uvedomiť, že výmenou dvoch postavičiek sa tento skorumpovaný systém neodstráni. Keď sa však započúvame pozorne a odstránime všetku tú vatu, je evidentné, že predčasné voľby podľa neho nie sú riešením, lebo ústava. Povedal to, ale nikto z nás to nechcel počuť. Odvtedy sa tento ústavný argument objaví ešte veľa krát a bude sa neustále recyklovať. Avšak spýtajte Rumunov, Srbov, Ukrajincov alebo Islanďanov, ktorí dokázali položiť svoje skorumpované vlády, či mali problém s ústavou, pretože všetkým je nám tu jasné, že my nemáme problém s ústavou, ale s tým, že sme sa posunuli od únosu štátu k jeho totálnemu rozkladu. Prečo v týchto krajinách revolúcia zastavená nebola, vysvetlím neskôr. Jedinou svetlou výnimkou je možno Island, ale oni jediný si svoju revolúciu aj museli zopakovať.

V rovnaký deň, vyšiel v denníku SME článok s Františkom Mikloškom, s názvom „Mikloško: Zrušiť protest bolo správne. Dosiahlo sa viac, než sa nám pred mesiacom snívalo.“ Prosím, predtým ako niekto začne kričať, neberte nám Mikloška, pozrite sa na to, čo o zrušení protestu hovorí on sám a čítajte medzi riadkami.

https://domov.sme.sk/c/20787123/miklosko-zrusenie-protestu-je-spravne-dosiahlo-sa-viac-nez-sa-nam-pred-mesiacom-snivalo.html

https://plus.sme.sk/c/22209730/prekvapilo-ju-co-telo-zvladne-prebehla-najtazsiu-slovensku-magistralu-cestu-hrdinov-snp-v-rekordnom-case.html

príloha 5

 

Vyzerá to ako nezmysel, že? Potom je veľa, veľa viet ktoré vôbec nedávajú zmysel a nakoniec tento záver:

Príloha č. 6

Tento článok je z 22.marca 2018, to je štvrtok, v ten deň keď šeligovci ohlásili zrušenie piatkového protestu. Na druhý deň sa Mikloško objavil so šeligovcami v relácií Pod lampou. Len v tejto chvíli sme ešte nevedeli, že František Mikloško je jedna z múdrych hláv v pozadí bratislavských organizátorov. S múdrymi hlavami komunikovali iba bratislavský organizátori a my ostatní sme sa o tom dozvedeli až omnoho neskôr.

Mikloško však hovorí jasne, treba zamedziť tomu aby sa iniciatívy chopila opozícia, alebo aby boli predčasné voľby. Jeho argumentom je, že potom by musela vzniknúť aj požiadavka na odvolanie prezidenta Kisku. Podľa neho teda bolo riešením odvolať jedného politického nominanta Smeru a dosadiť iného politického nominanta Smeru?

Je toľko pravdy v jeho slovách. Zamyslite sa, kto iný ako opozícia by sa mal dostať k moci? Smeráci? Alebo naša strana? Ale, ktorá to je? Už asi viete. Toto sú fakty, pospájajte si to sami.

Na konci Mikloško povedal jednu veľmi zvláštnu vetu. Tvrdí, že sme už iba krok od toho aby vznikla požiadavka na odstúpenie vlády a aj prezidenta. Musel by prezident Kiska odstúpiť pretože to bol on kto vymenoval novú vládu, pretože ústavný zákon… ? Alebo sa nám tu otvára otázka vydierateľnosti prezidenta Kisku a jeho rozhodnutia nakoniec vymenovať novú vládu? To, už je špekulácia, ale nič sa nedeje len tak náhodne. Spýtajte sa na to Františka Mikloška, jedného z múdrych hláv a kandidáta na prezidenta, prečo by musel odstúpiť aj prezident Kiska? Uvidíte, prídete na to sami.

 

23.marec 2018 piatok – deň zrušeného protestu v Bratislave

 

Ďalšie vysvetlenia bratislavských organizátorov padli v relácií Pod lampou v piatok 23.marca.

.pod lampou: Tri týždne, ktoré zatriasli Slovenskom. A ďalej?

Hosťami sú organizátori protestov Za slušné Slovensko, František Mikloško, Peter Zajac, Juraj a Adriana Kemkovci, novinári, ústavný právnik.

Gepostet von .týždeň am Freitag, 23. März 2018

Vida2

https://www.facebook.com/tyzden.sk/videos/10156099907046544/

Jeden z hostí relácie je aj František Mikloško. Výrazná osobnosť,  jeden z organizátorov Sviečkovej manifestácie v roku 1988 aj Nežnej revolúcie o rok neskôr. Na scéne sa objaví až trošku neskôr ako kandidát na prezidenta, ale v podstate je prítomný od začiatku ako jedna z múdrych hláv v pozadí, neoficiálneho poradného výboru šeligovcov, ako ho bratislavský organizátori sami nazvali.

Príloha č. 7

Zdroj: http://www.infovolby.sk/index.php?base=data/prez/2009/kampan/1236727886.txt

Nastal piatok 23.marec, mestá okrem Bratislavy sa znovu postavili na tribúny a svetlo sveta uzrela nová tlačová správa bratislavských organizátorov. Podieľali sa na nej aj ostatné mestá, a aj preto už znie podstatne inak ako predchádzajúce vysvetlenia od šeligovcov.

Príloha č. 8


23.3. tlačová správa ZSS

Za organizátorov zhromaždenia v Bratislave chceme zdôrazniť, že naše rozhodnutie bolo slobodné a považujeme ho za občiansky zodpovedné. Na námestiach v Bratislave sa v marci spojil za jednu myšlienku historicky najväčší počet ľudí. Cítime za to zodpovednosť. Po menovaní novej vlády prezidentom sme však vnímali, že celá diskusia sa z námestí presúva do parlamentu. Za komunikačné pochybenie sa úprimne ospravedlňujeme.

 Od začiatku sme sa hlásili k hodnotám, ktoré vyznával vo svojej práci aj Ján Kuciak. Hlásili sme sa a vyzývali sme občanov k slobode, zodpovednosti, odvahe, hľadaniu pravdy a spravodlivosti. Aj z tohto dôvodu pre nás vzdať sa nie je možnosť a sme pripravení na dlhodobú prácu v rôznych podobách. Jednou z týchto podôb je vyvíjanie občianskeho tlaku na námestiach. My nikam neodchádzame.

 Vyzývame všetkých občanov Slovenska k tomu, aby sa nevzdávali a zostali spoločne verní vízií slušného a spravodlivého Slovenska, v ktorom nie je miesto pre korupciu, nespravodlivosti a násilie.

 Občania miest na Slovensku a v zahraničí v piatok vyjdú znova do ulíc a postavia sa spoločne za slušné Slovensko. Doteraz organizáciu zhromaždení v piatok 23. marca  potvrdili tieto slovenské a zahraničné mestá:

Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Kežmarok, Košice, Levice, Levoča, Lučenec, Martin, Nitra, Pezinok, Piešťany, Podolie, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Prievidza, Rimavská Sobota, Ružomberok, Skalica, Spišská Nová Ves, Trenčín, Trnava, Vráble, Zvolen, Žiar nad Hronom, Žilina a iné.

Brno, Haag, Helsinki, Kodaň, Paríž, Sheffield, Stockholm a Zurich a iné.

 Organizátori zrušeného zhromaždenia za slušné Slovensko v Bratislave sa zajtra rozdelia a pôjdu do slovenských miest. Okrem nich odchádzajú do rôznych slovenských miest aj viaceré známe osobnosti.

 Organizátori zhromaždení v slovenských krajoch počas posledných troch týždňov vyjadrovali a aj dnes vyjadrujú bratislavskému tímu podporu:

“My, organizátori protestov Za slušné Slovensko vyslovujeme podporu zrušeniu zhromaždenia v Bratislave. V hlavnom meste pôsobia politické tlaky, ktorým v regiónoch nemusíme čeliť. Bratislavskí organizátori a niektorí rečníci zajtra vyrazia do regiónov. Naša energia sa nestráca, len presúva. Stojíme jednotne, Za slušné Slovensko.”

 Zástupcovia organizátorov zhromaždení z krajských miest sa dohodli na spoločnom koordinačnom stretnutí novovznikajúcej občianskej platformy “Za slušné Slovensko”.

Je pred nami dlhá cesta. Sme v tom spoločne. Nezabúdajme na dôvody, ktorými naše zhromaždenia začali a pre ktoré musí naša aktivita vytrvalo pokračovať.

Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti.

 Katarína Nagy Pazmány, Peter Nagy, Karolína Farská, Juraj Šeliga,

Veronika Bruncková, Tatiana Sedláková, Jakub Kratochvíl


 

O politických tlakoch si povieme neskôr. Budete si môcť vybrať, pretože šeligovci Vám povedia viacero rozprávok o týchto politických tlakoch. Samozrejme, že nechám rozprávať ich samých.

Situáciu bolo treba upokojiť aj medzi organizátormi ktorí boli riadne nahnevaní.  Preto ešte v priebehu piatka prišiel od bratislavských organizátorov email, v ktorom na druhý deň, sobotu, ohlásili spoločné stretnutie v Banskej Bystrici.  Stretnutie sa malo pôvodne konať až 29.3. a facilitovať ho mala Karolína Miková a Dušan Ondrušek z mimovládky PDCS.

Príloha č. 9

 

 

24.marec 2018 – 1. celoslovenské stretnutie organizátorov v Banskej Bystrici

 

Konečne nastala sobota, 24. marec a v Banskej Bystrici sa odohralo prvé celoslovenské stretnutie organizátorov zo všetkých miest na Slovensku, ale aj zo zahraničia. Prvú polovicu stretnutia bratislavskí organizátori vysvetľovali nahnevaným organizátorom dôvody, kvôli ktorým zrušili piatkový protest. Dôvody, ktoré sme aj tak nepochopili, ale aby sme sa pohli ďalej museli sme sa skoncentrovať na vznik občianskej platformy.

Príloha č. 10 foto

 

Okolo obeda počas spoločnej diskusie vznikol jeden problém, ktorý by rozložil ZSS už v samotnom zárodku. Je to aj príklad, toho ako jeden, alebo dvaja zručnejší rečníci dokážu výrazne ovplyvniť celú skupinu. Skupina sa výrazne polarizovala a prepukol spor o tom, či členovia ZSS môžu kandidovať v regionálnych voľbách. V tom, že členovia ZSS nemôžu byť zároveň členovia politických strán panoval súlad. Spor bol v tom, či môžu kandidovať do regionálnych volieb ako nezávislý kandidáti. Logicky to bola hlúposť a Bratislava to videla podobne. Veľmi sa v tento deň nestihlo, ale rozišli sme sa v tom, aby si každý kraj zvolil svojich zástupcov, a aby sme pripravili návrhy do ďalšieho stretnutia. A takto v tento deň vznikla iniciatíva Za slušné Slovensko.

Príloha č. 11

 

A pretože po zrušení piatkového protestu bratislavskými organizátormi, Dávid Straka a Martin Bajo ohlásili na pondelok 26.3.2018 demonštráciu pred parlamentom, v tento deň bolo potrebné urobiť ešte jednu vec. A to, dištancovať sa od Dávida Straku a Martina Baju.

Títo dvaja, spolu s Karolínou Farskou, Róbertom Martinom Hudecom a Lukášom Fülem ešte stále patrili k organizátorom  Veľkého protikorupčného pochodu. Šeligovcom bolo jasné, že nad nimi stratili kontrolu. Pre šeligovcov nastala krízová situácia, ktorá ich donútila konať.

Príloha č. 12

Príloha č. 13

 

Ešte v tento deň na SMEčku vyšiel článok so stanoviskom od Karolíny Farskej. Od Dávida Straku je tam jediná veta: „Chceme predčasné voľby a tento náš cieľ nikto nevyjadruje,“ povedal Straka.

https://dennikn.sk/minuta/1075496/?ref=mpm

Vysvetlenie Farskej bolo, že sa rozišli v názoroch o tom, ako pokračovať vo verejnom angažovaní sa a iniciatívu ukončili. Karolína Farská, Róbert Martin Hudec a Lukáš Füle prešli do iniciatívy Za slušné Slovensko.  Šeligovci to vysvetlili tak, že so Strakom nebola reč. My ostatní sme sa obávali aby nenastalo trieštenie iniciatívy ZSS, a aby po piatkovom fiasku nevznikali ďalšie skupiny, tak sme to akceptovali.

Straka a Bajo chceli pokračovať v demonštráciách a chceli predčasné voľby: „Chceme predčasné voľby a tento náš cieľ nikto nevyjadruje,“  Farská sa o iniciatíve „Veľký protikorupčný pochod“ vyjadrila, takto: „Nie sme schopní vytvárať rozhodnutia a činy, s ktorými by boli všetci jej organizátori stotožnení.“

Položte si otázku. Ak Straka a Bajo chceli predčasné voľby a pokračovať v protestoch, bol to dôvod aby sa iniciatíva Veľký protikorupčný pochod zrušila? Veď predsa ani ostatní organizátori z iniciatívy ZSS nepovažovali protesty za ukončené, práve naopak. A to, že študenti spravili v piatok v Bratislave tichý sprievod šeligovcom nevadilo?

Budete si musieť zvyknúť na to, že v každom vyhlásení od bratislavských organizátorov je nejaká lož. Lepšie to pochopíte, ak si položíte inú otázku. Nie prečo, ale kedy prestali bratislavskí organizátori komunikovať so Strakom a Bajom?

Iniciatíva „Veľký protikorupčný pochod“ sa rozpadla kvôli tomu, že Straka a Bajo chceli predčasné voľby. Tak hovoria šeligovci. To, čo tu nesedí je čas, kedy sa to stalo. Krízová situácia nastala kvôli tomu, že Straka s Bajom začali konať verejne a ohlásili protest. V skutočnosti sa ich zbavili už dávno predtým a táto tlačová správa bola už len divadielko pre masy.

S Dávidom Strakom som sa skontaktoval už dávno predtým, ako bol zrušený protest. A aj keď sa tváril, že patrí k bratislavským organizátorom, postupne z neho vypadlo, že bratislavskí organizátori s ním nekomunikujú. Ale to sme v čase niekde medzi prvým a druhým protestom. Mohli bratislavský organizátori už vtedy vedieť, že s Bajom a so Strakom majú problém, lebo chcú predčasné voľby? Potrebovali si najprv vyčistiť tím? Nemohli mať v skupine nikoho nad kým by nemali kontrolu? Aký bol presný priebeh týchto udalostí je však otázka na Dávida Straku a Martina Baju.

Že je to naozaj tak, potvrdzuje sama Táňa Sedláková. Píše, že so Strakom a Bajom sa rozišli pred mesiacom. Na konci tejto diskusie s nahnevanými zahraničnými mestami nájdete jej post.

Príloha 43    – 1,  2,  3

Tento post od Táni Sedlákovej je z 27.3.2018. A ani nie mesiac dozadu, dňa 2.3.2018 bolo ešte len prvé pietne zhromaždenie za Jána a Martinu. Čiže Straka a Bajo sa rozhodli nespolupracovať so šeligovcami v čase, okolo ešte len prvého pietneho zhromaždenia, pretože požadovali predčasné voľby a šeligovci nie?

Pomaly Vám všetko začne zapadať do seba. A ešte jedna vec. Viem, že mám pred Vami náskok niekoľko kapitol, ale pochopíte neskôr. Všimnite si, aký štýl komunikácie používa Táňa Sedláková. Tá úprimnosť, emócie, čisté modré z neba. Avšak, neskôr pochopíte ten obrovský cynizmus a nebudete chápať ako niekto môže s takou ľahkosťou klamať do očí.

 

 

27.marec 2018 utorok – fico hovorí o štátnom prevrate a Sorošovi

 

Pán, už iba poslanec, Fico hovorí o štátnom prevrate, lebo Soroš. Hovoril o akýchsi tlakoch zahraničia a tretieho sektora.  „Bol tu pokus o normálny prevrat. Budem ešte hovoriť o niektorých súvislostiach v najbližších dňoch,“ povedal bývalý premiér.

https://dennikn.sk/1078212/fico-opat-hovoril-o-pokuse-o-prevrat-a-kritizoval-kisku-za-postoj-k-rusku/

Medzitým každé mesto pripravilo podklady k stretnutiu, ktoré sme zaslali do Bratislavy a tešili sme sa na spoločné stretnutie v Banskej Bystrici. Komunikácia od bratislavských organizátorov sa však nezlepšila a začínajú sa objavovať kritické otázky:

Príloha č. 18

 

V stredu 28.3.2018 ešte prišiel email od Táni Sedlákovej. Nikto to už poriadne ani nečítal, pretože to prišlo o desiatej večer a skoro ráno sme vstávali kvôli stretnutiu. Jedna veta ale stojí za povšimnutie:

Stretnutie bude facilitovať Dušan Ondrušek a Kaja Miková, ktorí majú veľmi veľa zmien s podporou demokratických zmien v rôznych častiach sveta.„

Je tam síce preklep, ale znamená to presne to čo tam je napísané. Fico možno neklamal úplne vo všetkom. Je to ako v tej rozprávke o chlapcovi s kozami a vlkoch. Toľko klamal ľudí, že keď vlci prišli naozaj, nik mu neveril. O charaktere a úlohe týchto ľudí sa dozvieme až neskôr na stretnutí v Banskej Štiavnici, ale pre ZSS to bude bohužiaľ už neskoro.

Neviem, ako chápali výskyt týchto ľudí ostatní organizátori, ale ich prítomnosť je jednoducho logicky zdôvodniteľná. Vieme všetci, že sú organizácie, ktoré podporujú „demokratické procesy“ v krajinách kde je diktatúra, alebo občianske združenia, ktoré sa angažujú v boji proti korupcií. Títo ľudia s tým mali mať nejaké skúsenosti a mali facilitovať stretnutie. Znelo to prakticky. Nikoho nenapadlo, hľadať za tým niečo hlbšie.

 

Príloha č. 14

Predtým však, ako začnete kričať „Fico mal pravdu“, alebo „toto je prevrat organizovaný Sorošom zo zahraničia“, zamyslite sa. Pretože, zatiaľ jediným výsledkom je, že protesty boli umelo utlmené rovnako , ako bola rozložená celá iniciatíva ZSS. Nie všetko čo šteká, je pes. Štekať môže aj líška. Položte si zatiaľ otázku. Ak boli protesty organizované zo zahraničia za účelom zvrhnutia vlády, prečo šeligovci zrušili protest, prestali požadovať pád vlády a rozložili celé hnutie?

 

Roman Mancel 

Views: 1320